Question #297732

The result of nationwide aptitude test in mathematics are normally distributed with m=80 and s= 15 what is the percentile rank of a score of 84


Expert's answer

μ=80σ=15\mu=80\\\sigma=15

We first determine, p(x≤84)=p(x−μσ≤84−μσ)=p(Z≤84−8015)=p(Z≤0.27)=0.6064p(x\le 84)=p({x-\mu\over \sigma}\le{84-\mu\over \sigma})=p(Z\le {84-80\over 15})=p(Z\le0.27)=0.6064

The percentile rank is, 0.6064×100%=60.64%0.6064\times100\%=60.64\%

Therefore, with score, x=84x=84, the percentile rank is 60.64 %


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS