Question #260920

A map and GPS application for a smartphone was tested for accuracy. The


experiment yielded 26 error out of the 74 trials. Find the 95% confidence interval


estimate for the proportion of errors

Expert's answer

p^=2674=0.3514.\hat p=\frac{26}{74}=0.3514.

95%CI=(0.3514−1.960.3514(1−0.3514)74,0.3514+1.960.3514(1−0.3514)74)=95\%CI=(0.3514-1.96\sqrt{\frac{0.3514(1-0.3514)}{74}},0.3514+1.96\sqrt{\frac{0.3514(1-0.3514)}{74}})=

=(0.2426,0.4601).=(0.2426,0.4601).


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS