Question #258868

The standard deviation of the running time of a sample of 200 fuses was found to be 110 hours. Find a 99% confidence interval for the standard deviation of all such fuses. 


Expert's answer

Degrees of freedom df=n-1=200-1=199.

99%CI=(sn−1χ0.0052,sn−1χ0.9952)=99\%CI=(s\sqrt{\frac{n-1}{\chi^2_{0.005}}},s\sqrt{\frac{n-1}{\chi^2_{0.995}}})=

=(110200−1254.14,110200−1151.37)=(97.34,126.12).=(110\sqrt{\frac{200-1}{254.14}},110\sqrt{\frac{200-1}{151.37}})=(97.34,126.12).


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS