Question #253817


In a genetics class, 6

 students have GREEN eyes, 3

 students have BLUE eyes, and 11

 have HAZEL eyes. If a single student is picked at random, what is the probability that their eyes are GREEN or HAZEL?


Expert's answer

6 students have green eyes = 620∗100=30\frac{6}{20}*100 = 30%


11 students have hazel eyes =1120∗100=55=\frac{11}{20}*100 = 55%


20 = number of students


So 620+1120=1720∗100=85%\frac{6}{20} + \frac{11}{20} = \frac{17}{20}*100 = 85\%


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS