Answer to Question #236591 in Statistics and Probability for john k

Question #236591

In an introductory statistics class of 50 students, there are 11 freshman, 19 sophomores, 14 juniors and 6 seniors. One student is selected at random. What is the sample space of this experiment? Construct a random variable X for this sample space and then find its space. Further, find the probability density function of this random variable X.


1
Expert's answer
2021-09-14T04:49:09-0400

The sample space of this experiment is


S={freshman,sophomore,junior,senior}S=\{freshman, sophomore, junior,senior\}

Let the random variable XX be the number of juniors in the sample


X={0,1}X=\{0,1\}

The probability density function is


pX(x)={36/50,x=014/50,x=10,otherwisep_X(x)= \begin{cases} 36/50,&x=0 \\ 14/50, &x=1 \\ 0, & otherwise \end{cases}

Or



pX(x)={0.72,x=00.28,x=10,otherwisep_X(x)= \begin{cases} 0.72,&x=0 \\ 0.28, &x=1 \\ 0, & otherwise \end{cases}


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog