Question #219306

The proportion of eligible voters in the next election who will vote for the ANC is assumed to be 0.55 in Gauteng. What is the probability that in a random of 500 Gauteng voters less than 0.49 say they will vote for the ANC?

Expert's answer

If both of np and nq are greater than or equal to 10, then the sampling distribution of sample proportions will be approximately normal with mean p and variance pqn\frac{pq}{n} .

p^ N(P,pqn)\hat{p}~ N(P, \frac{pq}{n})

p = population proportion,

q = 1 - p

n = sample size

p = 0.55

q = (1 - 0.55) = 0.45

n = 500

np = 275, which is greater than 10.

nq = 225, which is greater than 10.

Hence sampling distribution of sample proportions will be approximately normal.

We have to find P(p^<0.49\hat{p} < 0.49 ).

Z=p^ppqnP(p^<0.49)=P(p^ppqn<0.49ppqn)=P(Z<0.490.550.55×0.45500)=P(Z<2.696)=0.035Z = \frac{\hat{p}-p}{\sqrt{\frac{pq}{n}}} \\ P(\hat{p}<0.49) = P( \frac{\hat{p}-p}{\sqrt{\frac{pq}{n}}} < \frac{0.49-p}{\sqrt{ \frac{pq}{n} }}) \\ = P(Z< \frac{0.49-0.55}{\sqrt{ \frac{0.55 \times 0.45}{500} }}) \\ = P(Z< -2.696) \\ = 0.035


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS