Question #218244

1.   A survey is conducted on attitudes towards drinking. A random sample of eight married couples is selected, and the husbands and wives respond to an attitude-toward-drinking scale. (20 Points)The scores are as follows:

HUSBAND SCORE - 16 , 20, 10, 15, 8, 19, 14, 15

WIFE SCORE - 15, 18, 13, 10, 12, 16, 11, 12


Expert's answer

xˉ1=18(16+20+10+15+8+19+14+15)\bar{x}_1=\dfrac{1}{8}(16+ 20+10+15+8+19+14+15)

=14.625=14.625

s12=18−1((16−14.625)2+(20−14.625)2s_1^2=\dfrac{1}{8-1}((16-14.625)^2+ (20-14.625)^2

+(10−14.625)2+(15−14.625)2+(8−14.625)2+(10-14.625)^2+(15-14.625)^2+(8-14.625)^2

+(19−14.625)2+(14−14.625)2+(15−14.625)2)+(19-14.625)^2+(14-14.625)^2+(15-14.625)^2)

=115.8757≈16.5535=\dfrac{115.875}{7}\approx16.5535

s1=s12≈4.0686s_1=\sqrt{s_1^2}\approx4.0686



xˉ2=18(15+18+13+10+12+16+11+12)\bar{x}_2=\dfrac{1}{8}(15+ 18+13+10+12+16+11+12)

=13.375=13.375

s22=18−1((15−13.375)2+(18−13.375)2s_2^2=\dfrac{1}{8-1}((15-13.375)^2+ (18-13.375)^2

+(13−13.375)2+(10−13.375)2+(12−13.375)2+(13-13.375)^2+(10-13.375)^2+(12-13.375)^2

+(16−13.375)2+(11−14.625)13.3752+(12−13.375)2)+(16-13.375)^2+(11-14.625)13.375^2+(12-13.375)^2)

=51.8757≈7.4107=\dfrac{51.875}{7}\approx7.4107

s2=s22≈2.7223s_2=\sqrt{s_2^2}\approx2.7223


A F-test is used to test for the equality of variances.

The critical values for a significance level of α=0.05,\alpha=0.05, and degrees of freedom df1=7df_1=7

and df2=7df_2=7 are FU=F1−α/2;df1,df2=4.995F_U=F_{1-\alpha/2; df_1, df_2}=4.995 and FL=Fα/2;df1,df2=0.2.F_L=F_{\alpha/2; df_1, df_2}=0.2.

The F-statistic is calculated by dividing the sample variances, as shown below:


F=s12s22=4.06862.7233≈2.2337F=\dfrac{s_1^2}{s_2^2}=\dfrac{4.0686}{2.7233}\approx2.2337

Since FL=0.2<F=2.2337<FU=4.995,F_L=0.2<F=2.2337<F_U=4.995, then we fail to reject the null hypothesis of equal population variances, and hence, we assume that the population variances are equal. 


1. We need to construct the 95% confidence interval for the difference between the population means μ1−μ2,\mu_1-\mu_2, for the case that the population standard deviations are not known. 

We assume that the population variances are equal. Therefore, the corresponding degrees of freedom are computed as follows:


df=df1+df2=7+7=14df=df_1+df_2=7+7=14

The critical value for α=0.05\alpha=0.05 and df=14df=14 is tc=2.144787.t_c=2.144787.

The corresponding confidence interval is computed as shown below:

Since the population variances are assumed to be equal, we need to compute the pooled standard deviation, as follows:


sp=(n1−1)s12+(n2−1)s22n1+n2−2s_p=\sqrt{\dfrac{(n_1-1)s_1^2+(n_2-1)s_2^2}{n_1+n_2-2}}

=(8−1)115.8757+(8−1)51.87578+8−2≈3.4615=\sqrt{\dfrac{(8-1)\dfrac{115.875}{7}+(8-1)\dfrac{51.875}{7}}{8+8-2}}\approx3.4615

Since we assume that the population variances are equal, the standard error is computed as follows:


SE=sp1n1+1n2=3.461518+18≈1.7308SE=s_p\sqrt{\dfrac{1}{n_1}+\dfrac{1}{n_2}}=3.4615\sqrt{\dfrac{1}{8}+\dfrac{1}{8}}\approx1.7308

Now, we finally compute the confidence interval:


CI=(x1ˉ−x2ˉ−tc×SE,x1ˉ−x2ˉ+tc×SE)CI=(\bar{x_1}-\bar{x_2}-t_c\times SE, \bar{x_1}-\bar{x_2}+t_c\times SE)

=(14.625−13.375−2.144787×1.7308,=(14.625-13.375-2.144787\times 1.7308,

14.625−13.375+2.144787×1.7308)14.625-13.375+2.144787\times 1.7308)

=(−2.4622,4.9622)=(-2.4622,4.9622)

Therefore, based on the data provided, the 95% confidence interval for the difference between the population means μ1−μ2\mu_1-\mu_2 is −2.4622<μ1−μ2<4.9622,-2.4622<\mu_1-\mu_2<4.9622, which indicates that we are 95% confident that the true difference between population means is contained by the interval (−2.4622,4.9622).(-2.4622,4.9622).


2. The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ1=μ2H_0:\mu_1=\mu_2

H1:μ1≠μ2H_1:\mu_1\not=\mu_2

The rejection region for this two-tailed test is R={t:∣t∣>2.144787}.R=\{t:|t|>2.144787\}.

Since it is assumed that the population variances are equal, the t-statistic is computed as follows:


t=xˉ1−xˉ2(n1−1)s12+(n2−1)s22n1+n2−2(1n1+1n2)=0.722t=\dfrac{\bar{x}_1-\bar{x}_2}{\sqrt{\dfrac{(n_1-1)s_1^2+(n_2-1)s_2^2}{n_1+n_2-2}(\dfrac{1}{n_1}+\dfrac{1}{n_2})}}=0.722

Since it is observed that ∣t∣=0.722<2.144787=tc,|t|=0.722<2.144787=t_c, it is then concluded that the null hypothesis is not rejected.

Using the P-value approach: The p-value for two-tailed, α=0.05,df=14,t=0.722\alpha=0.05, df=14, t=0.722 is p=0.482181,p=0.482181, and since p=0.482181>0.05=α,p=0.482181>0.05=\alpha, it is concluded that the null hypothesis is not rejected.

Therefore, there is not enough evidence to claim that the population mean μ1\mu_1 is different than μ2,\mu_2, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS