Question #218190

75% of passengers travelling by metro train wear mask regularly when they travel . A random sample of 500 passengers are selected then find the probability that solution?


Expert's answer

Find the probability that fewer than 400 of those in the sample regularly wear the mask.


z=p−p0p0(1−p0)nz=\frac{p-p_0}{\sqrt{\frac{p_0(1-p_0)}{n}}}


p=0.75,p0=400/500=0.8p=0.75, p_0=400/500=0.8


z=0.75−0.80.8⋅0.2500=−2.80z=\frac{0.75-0.8}{\sqrt{\frac{0.8\cdot0.2}{500}}}=-2.80


P(x<400)=P(z<−2.8)=0.00256P(x<400)=P(z<-2.8)=0.00256


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS