Question #204478

A weight-reducing clinic claims that after completion of its advanced course, the weight of
participants is decreased by an average of 15%. A random sample of 25 graduates of this
course found an average 14.14 % the sample standard deviation was 3.61%. Test the clinic’s
claim at 5% level of significance.

Expert's answer

One sample t-test.

H0:μ=15.Ha:μ<15.H_0:\mu=15.\\ H_a:\mu<15.

Degrees of freedom: df=25−1=24.df=25-1=24.

Test statistic: t=14.14−153.6125=−1.19.t=\frac{14.14-15}{\frac{3.61}{\sqrt{25}}}=-1.19.

P-value: p=P(T<−1.19)=0.1228.p=P(T<-1.19)=0.1228.

Since the P-value is greater than 0.05, fail to reject the null hypothesis.

There is no sufficient evidence to reject the clinic's claim.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS