Question #198757

a leading medical journal claims that 39% of young adults play organized sports. a physician wants to conduct a survey to verify this with her young adult patients and wants to do so with a margin error of (ME) of +-5%. what minimum sample size, rounded to the nearest whole person, does the physician need to use?


Expert's answer

For 0.05 level of significance:

ME=1.96p(1−p)nME=1.96\sqrt{\frac{p(1-p)}{n}}

0.05=1.960.39(1−0.39)n0.05=1.96\sqrt{\frac{0.39(1-0.39)}{n}}

n=(1.960.05)2∗0.39(1−0.39)=366.n=(\frac{1.96}{0.05})^2*0.39(1-0.39)=366.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS