Question #184148

In a recent survey of 850 students, it was found that 476 of them have laptops. a. Find the sample proportion p ̂. b. Find a 95% confidence interval for the actual proportion of students who have laptops. 


Expert's answer

We have sample of 850 students.

Out of which 476 have laptops.

a.)Sample proportion p=476850p = \dfrac{476}{850}


b.) Confidence interval can be given as p±zp(1−p)np \pm z\sqrt{\dfrac{p(1-p)}{n}}


Value of z at 95% confidence level is 1.96


Hence, Confidence interval =476850±1.960.56×0.44850= \dfrac{476}{850} \pm 1.96 \sqrt{\dfrac{0.56\times 0.44}{850}}

=0.56±0.03= 0.56 \pm 0.03


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS