Question #183515

The editor of a textbook publishing company is trying to decide whether to publish a proposed business statistics textbook. Information on previous textbooks publishes indicates that 10% are huge successes, 20% are modest successes, 40% break even and 30% are losers. However before a publishing decision is made, the book will be reviewed. In the past, 99% of the huge successes received favourable reviews, 70% of the moderate successes received favourable reviews, 40% of the break even books received favourable reviews and 20% of the losers received favourable reviews.


a) If the proposed textbooks receives a favourable review, how should the editor revise the probabilities of the various outcomes to take this information into account?


b) What proportion of textbooks receives favourable reviews?


Expert's answer

We have given that,

10% are huge successes

20% are modest successes

40% break even

and 30% are losers.


99% of the huge successes received favourable reviews

70% of the moderate successes received favourable reviews

40% of the break even books received favourable reviews and

20% of the losers received favourable reviews.


P(Huge successes) = 0.1

P(Moderate successes) = 0.2

P(Break even successes) = 0.4

P(Losers) = 0.3

P(huge successes received favourable reviews) = 0.99

P( moderate successes received favourable reviews) = 0.7

P(break even books received favourable reviews) = 0.4

P(losers received favourable reviews) = 0.2

i.) Using the Baye's Theorem,

P (huge success/favorable review ) =0.1×0.90.1×0.9+0.2×0.7+0.4×0.4+0.3×0.2= \dfrac{0.1\times 0.9}{0.1\times 0.9+0.2 \times 0.7+ 0.4 \times 0.4+ 0.3 \times 0.2}



=0.090.459=0.2157= \dfrac{0.09}{0.459} = 0.2157



P(moderate success/favorable review)  = 0.2×0.70.1×0.9+0.2×0.7+0.4×0.4+0.3×0.2\dfrac{0.2\times 0.7}{0.1\times 0.9+0.2 \times 0.7+ 0.4 \times 0.4+ 0.3 \times 0.2}


= 0.3050



P(break even/favorable review) = 0.4×0.40.1×0.9+0.2×0.7+0.4×0.4+0.3×0.2\dfrac{0.4\times 0.4}{0.1\times 0.9+0.2 \times 0.7+ 0.4 \times 0.4+ 0.3 \times 0.2}


= 0.3486



P(loser/favorable review) = 0.3×0.20.1×0.9+0.2×0.7+0.4×0.4+0.3×0.2\dfrac{0.3\times 0.2}{0.1\times 0.9+0.2 \times 0.7+ 0.4 \times 0.4+ 0.3 \times 0.2}



= 0.1307


ii.)Proportion of textbooks receives favourable reviews = 0.1×0.9+0.2×0.7+0.4×0.4+0.3×0.20.1\times 0.9+0.2 \times 0.7+ 0.4 \times 0.4+ 0.3 \times 0.2 = 0.459


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS