Question #183222

Suppose that the distribution of weights of Philippine hamsters is normally distributed with a mean of 65.5 g and standard deviation of 11.6 g. If there are 1000 weights in this population, how many of them are greater than or equal to 79 g?


Expert's answer

P(X>79−65.511.6)=P(Z>1.16)=1−P(Z<1.16)=1−0.8770=0.1230.P(X>\frac{79-65.5}{11.6})=P(Z>1.16)=1-P(Z<1.16)=1−0.8770=0.1230.

Among 1000 weights there are 1000∗0.1230=1231000*0.1230=123 greater than 79 g.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS