Question #178945

.


 

A shipment of 9 printers contains 3 that are defective. Find the probability that a sample of size 3​, drawn from the 9​, will not contain a defective printer.


Expert's answer

3 printers out of 10 can be chosen n=C93n = C_9^3 ways - total number of outcomes.

The number of favorable outcomes is m=C9−33=C63m = C_{9 - 3}^3 = C_6^3.

Then the wanted probability is

p=mn=C63C93=6!3!3!⋅3!6!9!=4⋅5⋅67⋅8⋅9=57⋅3=521p = \frac{m}{n} = \frac{{C_6^3}}{{C_9^3}} = \frac{{6!}}{{3!3!}} \cdot \frac{{3!6!}}{{9!}} = \frac{{4 \cdot 5 \cdot 6}}{{7 \cdot 8 \cdot 9}} = \frac{5}{{7 \cdot 3}} = \frac{5}{{21}}

Answer: p=521p = \frac{5}{{21}}



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS