Question #167824

There are 10,000 sacks of rice. How many sacks of rice must be distributed to town A, B, and C if Town A has 15,000 families, Town B has 12,000, and Town C has 7,000?


1
Expert's answer
2021-03-01T15:57:53-0500

Total stacks of rice n=10,000n=10,000

Total no. of famalies =15,000+12,000+7,000=34,000=15,000+12,000+7,000=34,000


Probability of town A families P1=1500034000=0.44117P_1=\dfrac{15000}{34000}=0.44117


Probability of town B families P2=1200034000=0.3529P_2=\dfrac{12000}{34000}=0.352941


Probability of town C families P3=700034000=0.20588P_3=\dfrac{7000}{34000}=0.20588



Number of stacks distributed to town A=P1×n=0.44176×10000=4411.76A= P_1\times n=0.44176\times 10000=4411.76


Number of stacks distributed to town B=P2×n=0.352941×10000=3529.41B= P_2\times n=0.352941\times 10000=3529.41


Number of stacks distributed to town C=P3×n=0.20588×10000=2058.8C= P_3\times n=0.20588\times 10000=2058.8


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS