Question #159225

The 8 acts for a talent show are being ordered randomly. What is the probability that the dance group is first followed by the comedian?


Expert's answer

The specified event consists of two events that must occur one after the other:

1. A dance group must be selected from eight participants. The probability of this event:


P1=1/8.P_1=1/8.


2. A comedian must be selected from the seven remaining participants. The probability of this event


P2=1/7.P_2=1/7.


The required probability value is equal to the product of the probabilities of these two events:


P=P1⋅P2=18⋅17=0.018.P=P_1\cdot P_2=\frac{1}{8}\cdot \frac{1}{7}=0.018.


Answer: 0.018 or 1.8 %.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS