Question #144991
Apply the technique of ANOVA to the following data showing the yields
of 3 varieties of a crop each from 4 blocks, and test whether the mean
yields of the varieties are equal or not. Also test the equality of the block
means.
Varieties Blocks

I II III IV
A 4 8 6 8
B 5 5 7 8
C 6 7 9 5
1
Expert's answer
2020-11-18T19:00:51-0500

The following table is obtained:


ABC456857679885Sum=262527Average=6.56.256.75iXij2=180163191St.Dev.=1.9151.51.708SS=116.758.75n=444\def\arraystretch{1.5} \begin{array}{c:c:c:c} & A & B & C \\ \hline & 4 & 5 & 6 \\ & 8 & 5 & 7 \\ & 6 & 7 & 9 \\ & 8 & 8 & 5 \\ \hdashline Sum= & 26 & 25 & 27 \\ \hdashline Average= & 6.5 & 6.25 & 6.75 \\ \hdashline \sum_iX_{ij}^2= & 180 & 163 & 191 \\ \hdashline St.Dev.= & 1.915 & 1.5 & 1.708 \\ \hdashline SS= & 11 & 6.75 & 8.75 \\ \hdashline n= & 4 & 4 & 4 \\ \hdashline \end{array}

The total sample size is N=12.N=12. Therefore, the total degrees of freedom are:


df=121=11df=12-1=11

The between-groups degrees of freedom are dfbetween=31=2,df_{between}=3-1=2, and the within-groups degrees of freedom are:


dfwithin=dftotaldfbetween=112=9df_{within}=df_{total}-df_{between}=11-2=9

We need to compute the total sum of values and the grand mean. The following is obtained


i,jXij=25+26+27=78\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij}=25+26+27=78

Also, the sum of squared values is


i,jXij2=180+163+191=534\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij}^2=180+163+191=534


The total sum of squares is computed as follows


SStotal=i,jXij21N(i,jXij)2=SS_{total}=\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij}^2-\dfrac{1}{N}(\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij})^2=

=534(78)212=27=534-\dfrac{(78)^2}{12}=27

The within sum of squares is computed as shown in the calculation below:


SSwithin=SSwithingroups=11+6.75+8.75=26.5SS_{within}=\sum SS_{withingroups}=11+6.75+8.75=26.5

The between sum of squares is computed directly as shown in the calculation below:

The between sum of squares is computed directly as shown in the calculation below:

Now that sum of squares are computed, we can proceed with computing the mean sum of squares:


MSbetween=SSbetweendfbetween=0.52=0.25MS_{between}=\dfrac{SS_{between}}{df_{between}}=\dfrac{0.5}{2}=0.25

MSwithin=SSwithindfwithin=26.59=2.944MS_{within}=\dfrac{SS_{within}}{df_{within}}=\dfrac{26.5}{9}=2.944

Finally, with having already calculated the mean sum of squares, the F-statistic is computed as follows:


F=MSbetweenMSwithin=0.252.944=0.085F=\dfrac{MS_{between}}{MS_{within}}=\dfrac{0.25}{2.944}=0.085

The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ1=μ2=μ3H_0:\mu_1=\mu_2=\mu_3

H1:H_1: Not all means are equal

The above hypotheses will be tested using an F-ratio for a One-Way ANOVA.


Based on the information provided, the significance level is α=0.05,\alpha=0.05, and the degrees of freedom are df1=2df_1=2 and df2=9,df_2=9, therefore, the rejection region for this F-test is R={F:F>Fc=4.2565}R=\{F:F>F_c=4.2565\}

Test Statistics


F=MSbetweenMSwithin=0.252.944=0.085F=\dfrac{MS_{between}}{MS_{within}}=\dfrac{0.25}{2.944}=0.085

Since it is observed that F=0.085<4.2565=Fc,F=0.085<4.2565=F_c, it is then concluded that the null hypothesis is not rejected.  Therefore, there is not enough evidence to claim that not all 3 population means are equal, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.

Using the P-value approach:

The p-value is p=0.919241,p=0.919241, and since p=0.919241>0.05=α,p=0.919241>0.05=\alpha, it is concluded that the null hypothesis is not rejected. Therefore, there is not enough evidence to claim that not all 3 population means are equal, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.



The following table is obtained:


IIIIIIIV486855786795Sum=15202221Average=56.6677.3337iXij2=77138166153St.Dev.=11.5281.5281.732SS=24.6674.6676n=3333\def\arraystretch{1.5} \begin{array}{c:c:c:c: c} & I & II & III & IV \\ \hline & 4 & 8 & 6 & 8 \\ & 5 & 5 & 7 & 8 \\ & 6 & 7 & 9 & 5 \\ \hdashline Sum= & 15 & 20 & 22 & 21 \\ \hdashline Average= & 5 & 6.667 & 7.333 & 7 \\ \hdashline \sum_iX_{ij}^2= & 77 & 138 & 166 & 153 \\ \hdashline St.Dev.= & 1 & 1.528 & 1.528 & 1.732 \\ \hdashline SS= & 2 & 4.667 & 4.667 & 6 \\ \hdashline n= & 3 & 3 & 3 & 3 \\ \hdashline \end{array}

The total sample size is N=12.N=12. Therefore, the total degrees of freedom are:


df=121=11df=12-1=11

The between-groups degrees of freedom are dfbetween=41=3,df_{between}=4-1=3, and the within-groups degrees of freedom are:


dfwithin=dftotaldfbetween=113=8df_{within}=df_{total}-df_{between}=11-3=8

We need to compute the total sum of values and the grand mean. The following is obtained


i,jXij=15+20+22+21=78\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij}=15+20+22+21=78

Also, the sum of squared values is


i,jXij2=77+138+166+153=534\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij}^2=77+138+166+153=534


The total sum of squares is computed as follows


SStotal=i,jXij21N(i,jXij)2=SS_{total}=\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij}^2-\dfrac{1}{N}(\sum_{\mathclap{ i, j}} X_{ij})^2=

=534(78)212=27=534-\dfrac{(78)^2}{12}=27

The within sum of squares is computed as shown in the calculation below:


SSwithin=SSwithingroups=SS_{within}=\sum SS_{withingroups}==2+4.667+4.667+6=17.333=2+4.667+4.667+6=17.333

The between sum of squares is computed directly as shown in the calculation below:

The between sum of squares is computed directly as shown in the calculation below:

Now that sum of squares are computed, we can proceed with computing the mean sum of squares:


MSbetween=SSbetweendfbetween=9.6673=3.222MS_{between}=\dfrac{SS_{between}}{df_{between}}=\dfrac{9.667}{3}=3.222

MSwithin=SSwithindfwithin=17.3338=2.167MS_{within}=\dfrac{SS_{within}}{df_{within}}=\dfrac{17.333}{8}=2.167

Finally, with having already calculated the mean sum of squares, the F-statistic is computed as follows:


F=MSbetweenMSwithin=3.2222.167=1.487F=\dfrac{MS_{between}}{MS_{within}}=\dfrac{3.222}{2.167}=1.487

The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ1=μ2=μ3=μ4H_0:\mu_1=\mu_2=\mu_3=\mu_4

H1:H_1: Not all means are equal

The above hypotheses will be tested using an F-ratio for a One-Way ANOVA.


Based on the information provided, the significance level is α=0.05,\alpha=0.05, and the degrees of freedom are df1=3df_1=3 and df2=8,df_2=8, therefore, the rejection region for this F-test is R={F:F>Fc=4.0662}R=\{F:F>F_c=4.0662\}

Test Statistics


F=MSbetweenMSwithin=3.2222.167=1.487F=\dfrac{MS_{between}}{MS_{within}}=\dfrac{3.222}{2.167}=1.487

Since it is observed that F=1.487<4.0662=Fc,F=1.487<4.0662=F_c, it is then concluded that the null hypothesis is not rejected.  Therefore, there is not enough evidence to claim that not all 4 population means are equal, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.

Using the P-value approach:

The p-value is p=0.290001,p=0.290001, and since p=0.290001>0.05=α,p=0.290001>0.05=\alpha, it is concluded that the null hypothesis is not rejected. Therefore, there is not enough evidence to claim that not all 4 population means are equal, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS