Question #141487
It is suspected that higher–priced automobiles are assembled with greater car than lower-priced automobiles. To investigate whether there is any basis for this feeling, large luxury model A, medium-sized Sedan B, and a subcompact hatchback C were compared for defects when they arrived at the dealers’ showroom. All cars were manufactured by the same company to test that the average number of defects is the same for the 3 model.
1
Expert's answer
2020-11-02T15:28:20-0500
Model AModel BModel C45871668Sum=17622Average=5.666737.3333iXij2=10126164St.Dev.=1.5282.8281.155SS=4.66666782.666667n=323\begin{matrix} & Model \ A & Model \ B & Model\ C \\ & 4 & 5 & 8 \\ & 7 & 1 & 6 \\ & 6 & & 8 \\ Sum= & 17 & 6 & 22 \\ Average=& 5.6667 & 3 & 7.3333 \\ \sum_iX_{ij}^2= & 101 & 26 & 164 \\ St.Dev.= & 1.528 & 2.828 & 1.155 \\ SS= & 4.666667 & 8 & 2.666667 \\ n= & 3 & 2 & 3 \end{matrix}

The total sample size is N=8.N=8. Therefore, the total degrees of freedom are:


dftotal=81=7df_{total}=8-1=7

Also, the between-groups degrees of freedom are dfbetween=31=2,df_{between}=3-1=2, and the within-groups degrees of freedom are:


dfwithin=dftotaldfbetween=72=5df_{within}=df_{total}-df_{between}=7-2=5

First, we need to compute the total sum of values and the grand mean. The following is obtained

i,jXi,j=17+6+22=45\sum\limits_{i,j}X_{i,j}=17+6+22=45

Also, the sum of squared values is


i,jXi,j2=101+26+164=291\sum\limits_{i,j}X_{i,j}^2 =101+26+164=291

Based on the above calculations, the total sum of squares is computed as follows


SStotal=i,jXi,j21N(i,jXi,j)2=SS_{total}=\sum\limits_{i,j}X_{i,j}^2-\dfrac{1}{N}\big(\sum\limits_{i,j}X_{i,j}\big)^2=

=2914528=37.875=291-\dfrac{45^2}{8}=37.875

The within sum of squares is computed as shown in the calculation below:


SSwithin=SSwitingroups=SS_{within}=\sum SS_{witingroups}=

=4.666667+8+2.666667=15.333=4.666667+8+2.666667=15.333

SSbetween=SStotalSSwithin=SS_{between}=SS_{total}-SS_{within}=

=37.87515.333=22.542=37.875-15.333=22.542

MSbetween=SSbetweendfbetween=22.5422=11.271MS_{between}=\dfrac{SS_{between}}{df_{between}}=\dfrac{22.542}{2}=11.271

MSwithin=SSwithindfwithin=15.3335=3.067MS_{within}=\dfrac{SS_{within}}{df_{within}}=\dfrac{15.333}{5}=3.067

The F-statistic is computed as follows:


F=MSbetweenMSwithin=11.2713.067=3.675F=\dfrac{MS_{between}}{MS_{within}}=\dfrac{11.271}{3.067}=3.675

The following null and alternative hypotheses need to be tested:

H0:μ1=μ2=μ2H_0:\mu_1=\mu_2=\mu_2

H1:H_1: Not all means are equal

The above hypotheses will be tested using an F-ratio for a One-Way ANOVA.


Based on the information provided, the significance level is α=0.05,\alpha=0.05, and the degrees of freedom are df1=2,df2=5,df_1=2, df_2=5, therefore, the rejection region for this

F-test is R={F:F>Fc=5.786}.R=\{F:F>F_c=5.786\}.  

Test Statistics


F=MSbetweenMSwithin=11.2713.067=3.675F=\dfrac{MS_{between}}{MS_{within}}=\dfrac{11.271}{3.067}=3.675

Since it is observed that F=3.675<5.786=Fc,F=3.675<5.786=F_c, it is then concluded that the null hypothesis is not rejected.

Therefore, there is not enough evidence to claim that not all 3 population means are equal, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.


Using the P-value approach:

The p-value is p=0.104294,p=0.104294, and since p=0.104294.0.05=α,p=0.104294.0.05=\alpha, it is concluded that the null hypothesis is not rejected.

Therefore, there is not enough evidence to claim that not all 3 population means are equal, at the α=0.05\alpha=0.05 significance level.



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS