Question #139631

3. Consider a normal distribution with a mean of 500 and a standard deviation of 50.
a. Below what value can we expect to have the lowest 20%?
b. Between what values can we expect to find the middle 80%?

Expert's answer

μ=500,σ=50\mu =500, \sigma=50


a) P(X<N)=20%=0.2P(X<N)=20\%=0.2

Z score is -0.84 then

N−50050=−0.84  ⟹  N=500−50∗0.84=458\frac{N-500}{50}=-0.84 \implies N=500-50*0.84=458


b) P(N1<X<N2)=80%P(N_1<X<N_2)=80\%

P(X<N2)=90%=0.9  ⟹  P(X<N_2)=90\%=0.9\implies Z score is 1.28

N2−50050=1.28  ⟹  N2=500+50∗1.28=564\frac{N_2-500}{50}=1.28 \implies N_2=500+50*1.28=564

P(X<N1)=10%=0.1  ⟹  P(X<N_1)=10\%=0.1\implies Z score is -1.28

N1−50050=−1.28  ⟹  N1=500−50∗1.28=436\frac{N_1-500}{50}=-1.28 \implies N_1=500-50*1.28=436


Answer:

a) 458

b) between 436 and 564


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS