Question #126306

A survey finds the following probability distribution for the age of a rented car:
Age in years 0 – 1 1 – 2 2 – 3 3 – 4 4 – 5 5 – 6 6 – 7
Probability 0.10 0.26 0.28 0.20 0.11 0.04 0.01
a. Find the probability that a rented car is between 0 and 4 years old.
b. Find the mean
Find the variance

Expert's answer

Table

age0−11−22−33−44−55−66−7probability0.100.260.280.200.110.040.01\def\arraystretch{1.6} \begin{array}{r|c:c:c:c:c:c:c} \text{age} & 0-1 & 1-2 & 2-3 & 3-4 & 4-5 & 5-6 & 6-7 \\ \hline \text{probability} & 0.10 & 0.26 & 0.28 & 0.20 & 0.11 & 0.04 & 0.01 \\ \end{array}


a)

P(0−4)=P(0−1)+P(1−2)+P(2−3)+P(3−4)=0.84P(0-4) = P(0-1)+P(1-2)+P(2-3)+P(3-4) = 0.84


b)

Solution:

Mean calculates using midpoints of range. So age of α−(α+1)\alpha-(\alpha+1) means that random variable is α+0.5\alpha + 0.5.


M(X)=0.5⋅0.10+1.5⋅0.26+2.5⋅0.28+3.5⋅0.20+4.5⋅0.11+5.5⋅0.04+6.5⋅0.01=2.62M(X) = 0.5\cdot0.10 + 1.5\cdot 0.26 + 2.5\cdot0.28+3.5\cdot0.20+4.5\cdot0.11+5.5\cdot0.04+6.5\cdot0.01 = 2.62


M(X2)=0.25⋅0.10+2.25⋅0.26+6.25⋅0.28+12.25⋅0.20+20.25⋅0.11+30.25⋅0.04+42.25⋅0.01=8.67M(X^2) = 0.25\cdot0.10 + 2.25\cdot 0.26 + 6.25\cdot0.28 + 12.25\cdot0.20 + 20.25\cdot0.11 + 30.25\cdot0.04 + 42.25\cdot0.01 = 8.67


D(X)=M(X2)−(M(X))2=8.67−6.8644=1.8056D(X)=M(X^2) - (M(X))^2 = 8.67 - 6.8644 = 1.8056


Answer:

Mean is 2.62

Variance is 1.8056


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS