Question #111405

The length,x centimeters,of eels in a river may be assumed to be normally distributed with mean 48 and standard deviation 8.An angler an eel from the river.Determine the probability that be length of the eel is : a) exactly 60 cm b) less than 60 cm c) within 5% of the mean length

Expert's answer

X∼N(μ,σ2)X\sim N(\mu,\sigma^2)


Z=X−μσ∼N(0,1)Z={X-\mu \over \sigma}\sim N(0,1)

Given μ=48,σ=8\mu=48,\sigma=8

a)


P(X=60)=0P(X=60)=0

b)


P(X<60)=P(Z<60−488)=P(Z<1.5)≈0.9332P(X<60)=P(Z<{60-48 \over 8})=P(Z<1.5)\approx0.9332

c)


P(μ−0.025μ<X<μ+0.025μ)=P(\mu-0.025\mu<X<\mu+0.025\mu)=

=P(X<0.975(48))−P(X<1.025(48))==P(X<0.975(48))-P(X<1.025(48))=

=P(X<49.2)−P(X<46.8)==P(X<49.2)-P(X<46.8)=

=P(Z<49.2−488)−P(Z<46.8−488)==P(Z<{49.2-48 \over 8})-P(Z<{46.8-48 \over 8})=

=P(Z<0.15)−P(Z<−0.15)≈=P(Z<0.15)-P(Z<-0.15)\approx

≈0.559618−0.440382≈0.1192\approx0.559618-0.440382\approx0.1192


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS