Question #107174

Health Canada wishes to estimate the mean amount of mercury μ, in parts per million (ppm), in commercial fish. Specifically, they want to estimate the value of μ to within 0.03, and be 98% confident in their results. Assume that the amount of mercury in commercial fish varies from one fish to another, the standard deviation being σ=0.4 ppm. How many commercial fish should be randomly chosen, each chosen will have the mercury content measured, to satisfy Health Canadas estimation of μ?

Expert's answer

Provided that a desired margin of error EE is given, the population standard deviation σ\sigma is provided, and the significance level is specified, we can compute the minimum required sample size that will lead to a margin of error less than or equal to the one specified, by using the following formula:


n≥(zcσE)2n\geq({z_c\sigma \over E})^2

The critical value for α=0.02\alpha=0.02 is zc=z1−α/2=2.326z_c=z_{1-\alpha/2}=2.326

Given that E=0.03,σ=0.4.E=0.03, \sigma=0.4. Then


n≥(2.326⋅0.40.03)2n\geq({2.326\cdot0.4 \over 0.03})^2

n≥962n\geq962


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS