Question #105673

For a certain study, the population proportion is known to be 0.8. If we draw a sample of 1000 units from that population what would be the 1 standard deviation?


A> 4%

B> 0.4%

C> 1.264%

D> None of the above

Expert's answer

Let XX be a binomial random variable based on nn trials with success probability p.p.  

If the binomial probability histogram is not too skewed, XX has approximately a normal distribution with μ=np\mu=np and σ=p(1−p)/n.\sigma=\sqrt{p(1-p)/n}.

In practice, the approximation is adequate provided that both np≥10np\geq10 and n(1−p)≥10,n(1-p)\geq10, since there is then enough symmetry in the underlying binomial distribution.

Check normal approximation to binomial

n=1000,p=0.8n=1000, p=0.8

np=1000(0.8)=800≥10,np=1000(0.8)=800\geq10,

n(1−p)=1000(1−0.8)=200≥10n(1-p)=1000(1-0.8)=200\geq10

Hence we can use normal approximation to binomial. Then


σ=p(1−p)/n=0.8(1−0.8)/1000≈0.01265\sigma=\sqrt{p(1-p)/n}=\sqrt{0.8(1-0.8)/1000}\approx0.01265

C> 1.264%



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS