Question #148168

There are three equally likely states of nature (High, Medium, and Low demand). If the large factory will post profits of $60,000, $25,000, and -$10,000 under these states of nature, respectively, what is the EMV of the factory?

Expert's answer

If they are equally likely, EMV is

1360000+13250001310000=1375000=25000.\frac 13 \cdot 60000+\frac 13 \cdot25000-\frac 13 \cdot10000=\frac 13 \cdot 75000=25000.




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS