Question #64138

1.An airplane at an altitude of 4400ft is flying horizontally away from an observer. At the instant when the angle of elevation is 45 degrees, the angle is decreasing at the rate of .05 rad/sec. How fast is the airplane flying at the instant?
2.A building 8ft high is 27/8ft from a building. Find the length of the shortest ladder which will clear the wall and rest with one end on the ground and the other end on the building. Also, find the angle which this ladder makes with the horizontal.
3.A man is walking along a sidewalk at the rate of 5ft/sec. A searchlight on the ground 30ft from the walk is kept trained on him. At what rate is the searchlight revolving when the man is 20ft away from the point on the sidewalk nearest the light?
4.A ladder 15ft long leans against a vertical wall. If the top slides down at 2ft/sec, how fast is the angle of elevation of the ladder decreasing, when the lower end is 12ft from the wall?

Expert's answer

Answer on Question #64138 – Math – Geometry Question

1. An airplane at an altitude of 4400ft is flying horizontally away from an observer. At the instant when the angle of elevation is 45 degrees, the angle is decreasing at the rate of .05 rad/sec. How fast is the airplane flying at the instant?



Solution

We have that


cot⁡φ=xs,φ=θ=>x=scot⁡θ.\cot \varphi = \frac {x}{s}, \varphi = \theta = > x = s \cot \theta .


Differentiate both sides using Product rule and Chain rule


dxdt=(scot⁡θ)′=dsdtcot⁡θ−s⋅1sin⁡2θ⋅dθdt.\frac {d x}{d t} = (s \cot \theta) ^ {\prime} = \frac {d s}{d t} \cot \theta - s \cdot \frac {1}{\sin^ {2} \theta} \cdot \frac {d \theta}{d t}.


Since s=4400 ft=consts = 4400 \, ft = const , dsdt==0\frac{ds}{dt} == 0 . Therefore


dxdt=−s⋅1sin⁡2θ⋅dθdt.\frac {d x}{d t} = - s \cdot \frac {1}{\sin^ {2} \theta} \cdot \frac {d \theta}{d t}.


At the instant


s=4400ft,θ=45∘,dθdt=−0.05rad/sec.s = 4 4 0 0 f t, \theta = 4 5 {}^ {\circ}, \frac {d \theta}{d t} = - 0. 0 5 r a d / s e c.


The negative sign indicates that the angle θ\theta is decreasing.

Then


dxdt=−4400⋅1sin⁡245∘⋅(−0.05)=440(ft/sec).\frac {d x}{d t} = - 4 4 0 0 \cdot \frac {1}{\sin^ {2} 4 5 {}^ {\circ}} \cdot (- 0. 0 5) = 4 4 0 (f t / s e c).


Answer: 440 (ft/sec).

Question

2. A wall 8ft high is 27/8ft from a building. Find the length of the shortest ladder which will clear the wall and rest with one end on the ground and the other end on the building. Also, find the angle which this ladder makes with the horizontal.

Solution


We have that


L=x+278cos⁡θ,L = \frac {x + \frac {2 7}{8}}{\cos \theta},


where


tan⁡θ=8x.\tan \theta = \frac {8}{x}.


Since


1+tan⁡2θ=1cos⁡2θ,0<θ<π2,1 + \tan^ {2} \theta = \frac {1}{\cos^ {2} \theta}, 0 < \theta < \frac {\pi}{2},


then


cos⁡θ=11+tan⁡2θ=11+(8x)2=x64+x2.\cos \theta = \frac {1}{\sqrt {1 + \tan^ {2} \theta}} = \frac {1}{\sqrt {1 + \left(\frac {8}{x}\right) ^ {2}}} = \frac {x}{\sqrt {6 4 + x ^ {2}}}.


Therefore


L(x)=(x+278)64+x2x.L (x) = \left(x + \frac {2 7}{8}\right) \frac {\sqrt {6 4 + x ^ {2}}}{x}.


Find the first derivative using Product rule and Chain rule


L′(x)=((x+278)64+x2x)′=64+x2x+(x+278)2x⋅x264+x2−64+x2x2==64+x2x+(x+278)x2−64−x2x264+x2=x(64+x2)−64x−27⋅8x264+x2==x3−216x264+x2.\begin{array}{l} L ^ {\prime} (x) = \left(\left(x + \frac {2 7}{8}\right) \frac {\sqrt {6 4 + x ^ {2}}}{x}\right) ^ {\prime} = \frac {\sqrt {6 4 + x ^ {2}}}{x} + \left(x + \frac {2 7}{8}\right) \frac {\frac {2 x \cdot x}{2 \sqrt {6 4 + x ^ {2}}} - \sqrt {6 4 + x ^ {2}}}{x ^ {2}} = \\ = \frac {\sqrt {6 4 + x ^ {2}}}{x} + \left(x + \frac {2 7}{8}\right) \frac {x ^ {2} - 6 4 - x ^ {2}}{x ^ {2} \sqrt {6 4 + x ^ {2}}} = \frac {x (6 4 + x ^ {2}) - 6 4 x - 2 7 \cdot 8}{x ^ {2} \sqrt {6 4 + x ^ {2}}} = \\ = \frac {x ^ {3} - 2 1 6}{x ^ {2} \sqrt {6 4 + x ^ {2}}}. \\ \end{array}L′(x)=0⇒x3−216x264+x2=0⇒x3−216=0,x>0.(x−6)(x2+6x+36)=0;\begin{array}{l} L'(x) = 0 \Rightarrow \frac{x^3 - 216}{x^2 \sqrt{64 + x^2}} = 0 \Rightarrow x^3 - 216 = 0, x > 0. \\ (x - 6)(x^2 + 6x + 36) = 0; \end{array}


The only root is x=6x = 6, because x2+6x+36>0x^2 + 6x + 36 > 0 for all real numbers xx.

If 0<x<60 < x < 6, then L′(x)>0L'(x) > 0. If x>6x > 6, then L′(x)<0L'(x) < 0. Therefore minimum occurs at x=6x = 6.


tan⁡θ=86=43,θ=tan⁡−143.\tan \theta = \frac{8}{6} = \frac{4}{3}, \theta = \tan^{-1} \frac{4}{3}.cos⁡θ=11+tan⁡2θ=11+(43)2=35;\cos \theta = \frac{1}{\sqrt{1 + \tan^2 \theta}} = \frac{1}{\sqrt{1 + \left(\frac{4}{3}\right)^2}} = \frac{3}{5};L=6+27835=1258.L = \frac{6 + \frac{27}{8}}{\frac{3}{5}} = \frac{125}{8}.


Answer: 1258\frac{125}{8}; tan⁡−143\tan^{-1}\frac{4}{3}.

Question

3. A man is walking along a sidewalk at the rate of 5 ft/sec. A searchlight on the ground 30 ft from the walk is kept trained on him. At what rate is the searchlight revolving when the man is 20 ft away from the point on the sidewalk nearest the light?

Solution


We have that


tan⁡θ=x30⇒θ=tan⁡−1x30.\tan \theta = \frac{x}{30} \Rightarrow \theta = \tan^{-1} \frac{x}{30}.


Differentiate both sides using Chain rule


dθdt=11+(x30)2⋅(x30)′;\frac{d\theta}{dt} = \frac{1}{1 + \left(\frac{x}{30}\right)^2} \cdot \left(\frac{x}{30}\right)';dθdt=11+(x30)2⋅130⋅dxdt.\frac{d\theta}{dt} = \frac{1}{1 + \left(\frac{x}{30}\right)^2} \cdot \frac{1}{30} \cdot \frac{dx}{dt}.


When x=20x = 20 ft and dxdt=5\frac{dx}{dt} = 5 ft/sec


dθdt=11+(2030)2⋅130⋅5=326 (rad/sec).\frac {d \theta}{d t} = \frac {1}{1 + \left(\frac {20}{30}\right) ^ {2}} \cdot \frac {1}{30} \cdot 5 = \frac {3}{26} \text{ (rad/sec)}.


Answer: 326\frac{3}{26} (rad/sec).

Question

4. A ladder 15ft long leans against a vertical wall. If the top slides down at 2ft/sec, how fast is the angle of elevation of the ladder decreasing, when the lower end is 12ft from the wall?



Solution


sin⁡θ=y15⇒θ=sin⁡−1y15\sin \theta = \frac {y}{15} \Rightarrow \theta = \sin^{-1} \frac {y}{15}


Differentiate both sides


dθdt=(sin⁡−1y15)′.\frac {d \theta}{d t} = \left(\sin^{-1} \frac {y}{15}\right) ^ {\prime}.


Use Chain rule


dθdt=11−(y15)2⋅(y15)′;\frac {d \theta}{d t} = \frac {1}{\sqrt {1 - \left(\frac {y}{15}\right) ^ {2}}} \cdot \left(\frac {y}{15}\right) ^ {\prime};dθdt=1225−y2⋅dydt.\frac {d \theta}{d t} = \frac {1}{\sqrt {225 - y ^ {2}}} \cdot \frac {d y}{d t}.


When x=12x = 12 ft, compute


y=152−x2=225−122=9 (ft).y = \sqrt {15 ^ {2} - x ^ {2}} = \sqrt {225 - 12 ^ {2}} = 9 \text{ (ft)}.


Then


dθdt=1225−92⋅(−2)=−16 (rad/sec).\frac {d \theta}{d t} = \frac {1}{\sqrt {225 - 9 ^ {2}}} \cdot (- 2) = - \frac {1}{6} \text{ (rad/sec)}.


The negative sign indicates that the angle is decreasing.

Answer: −16-\frac{1}{6} (rad/sec).

Answer provided by www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS