Question #150750

The surface area of a sphere inscribed in a regular tetrahedron is 144 cm2


22. What is the altitude of the tetrahedron?.

a) 20 cm

b) 24 cm

c) 28 cm

d) 48 cm

Expert's answer

Solution. The radius of a sphere inscribed in a regular tetrahedron


r=a612r=\frac{a\sqrt{6}}{12}

where a is edge length.

According to the condition of the problem the surface area of a sphere inscribed in a regular tetrahedron is 144 cm2


S=4πr2=4π6a2144=πa26S=4\pi r^2=4\pi \frac{6a^2}{144}=\frac{\pi a^2}{6}

Therefore


a=6Sπa=\sqrt{\frac{6S}{\pi}}

The edge length is not given but we do know the altitude or height (h) of the tetrahedron so we can compute the edge length as follows:


h=a63=636Sπ=2Sπh=\frac{a\sqrt{6}}{3}=\frac{\sqrt{6}}{3}\sqrt{\frac{6S}{\pi}}=2\sqrt{\frac{S}{\pi}}

h=2144π=24π≈13.54cmh=2\sqrt{\frac{144}{\pi}}=\frac{24}{\sqrt{\pi}}\approx 13.54cm

Answer. 13.54


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS