Financial Math Answers

Questions: 2 329

Answers by our Experts: 2 002

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Search & Filtering

The consumption rate of a certain item in a company is 100 units/day. The ordering
cost per order is ` 100 and the average daily holding cost per unit is 2 paise.
Determine the economic order quantity for placing an order. Also, find the total cost
per unit time (TCU) and the cycle time
At age 21 Julio begins saving ​$1 comma 200 each year until age 35 ​(15 ​payments) in an ordinary annuity paying 7.3​% annual interest compounded yearly and then leaves his money in the account until age 65​ (30 years). His friend Max begins at age 41 saving ​$2 comma 400 per year in the same type of account until age 65​ (25 payments). How much does each have in his account at age​ 65?
Your parents are buying a house for $187,500. They have a good credit rating, are making a 20% down payment, and expect to pay $1,575/month. The interest rate for the mortgage is 4.65%. What must their realized income be before each month?
Maddox wants to go back to college full-time. His current employer has agreed to reduce his hours from 40 hours to 25 hours while retaining his current rate of pay. Maddox has lived in his own apartment for 1 year and really likes his independence. Which of the following budgets below would fit his new situation?
At the beginning of the year, a company's net worth was $-17 million. During the year, it lost $5 million. What was the company's net worth at the end of the year
How much should you invest at 4.5% simple interest in order to earn $75 interest in 11 months?
A company produces three products, P₁, P₂ and P₃ from three raw materials A, B and C. One unit of product P₁ requires one unit of A, 3 units of B and 2 units of C. A unit of product P₂ requires two units each of A and B and 3 units of C, while one unit of P₃ needs 2 units of A, 6 units of B and 4 units of C. The company has a daily availability of 8 units of A, 12 units of B and 12 units of C. It is further known that the profit per unit is Rs.3, 2 and 5 for P₁, P₂ and P₃, respectively. How many units of product P₁, product P₂ and product P₃ should the company manufacture to maximize the profit? Formulate this problem as a Linear programming problem.
Should anperson buy or lease their dream car? Why?
Coal is transported from 3 coal mines to 4 steel plants. For a month, the problem being considered yields the following intermediate array of the algorithm:
Steel plants
Coal
Mines 1 2 3 4 Availability
1 1 2 3 3 70
40 30
2 2 4 1 1 38
28 10
3 1 2 3 2 32
30 2
Require- 40 28 30 42 140
ment
In the array above, transportation costs (in suitable units) are shown in the north-east corner of each cell and the amounts to be transported (in suitable units) are shown immediately below it. Using the u-v method, decide whether the solution is optimal. If not, find an optimal solution.
A grocery shop sells milk packets (containing 1/2 a litre of milk) as well. It makes bulk purchase of the same from the nearby city. Every time a purchase is made, it incurs a cost of Rs.50 towards transportation. The daily demand of packets is about 250. Holding cost is Rs.0.10 for a packet a day to preserve it in a refrigerator. Determine the optimum quantity of a bulk purchase and the cycle time.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS