Question #293376

2. A company purchased machinery that cost 510,000. It is estimated that the machine will be operated for 100,000 hours over its useful life and have a residual value of 10,000.


Required:


A) what is the rate of depreciation per hour?


B) journalize the entry for annual depreciation if the machine had been operated for 22,000 hours?

Expert's answer

a)510000−10000100000=500000100000=5\frac{510000-10000}{100000}=\frac{500 000}{100 000}=5


b)22000×5=11000022000\times5=110 000

Debit main production credit depreciation - 110 000


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS