Question #268454

Q No 3: a). Altman Corporation has interest expenses of $120,000 annually. Altman’s annual sales are $4 million, its tax rate is 25%, and its net profit margin on sales is 10 percent. What is Altman’s TIE?


b). Back Alley Boys, Inc. had sales of $250,000, cost of goods sold of $80,000, depreciation expense of $27,000, and additions to retained earnings of $33,360. The firm paid out $30,000 in dividends. Assume a 34% income tax rate, what is the times interest earned ratio?


c). Using the following data, compute the value of cost of goods sold for Peterson Brewing:

Current liabilities=$340,000 quick ratio=1.8 inventory turnover=4.0 current ratio=3.3


1
Expert's answer
2021-11-22T02:56:59-0500

a)

NPM = Earningsaftertax(EAT)Sales=10%\frac{Earnings after tax(EAT)} {Sales} = 10\%


EAT=Sales ×0.10=4000000×0.10=$400000\times0.10 = 4000000\times0.10 = \$400000  


EAT = EBT ( 1 - 0.25) = 0.75 EBT


EBT = EAT0.75=4000000.75=$533333.33\frac{EAT}{0.75} = \frac{400000}{0.75} =\$ 533333.33


EBIT = EBT + interest = 533333.33+120000=$653333.33533333.33 + 120000 =\$ 653333.33


TIE = EBITInterest=653333.33120000=5.44\frac{EBIT}{ Interest} = \frac{653333.33}{120000} = 5.44


b)

Earnings before interest and tax (EBIT):

= Sales – COGS – Depreciation

=$250,000$80,000$27,000= \$250,000 – \$80,000 – \$27,000

=$143,000=\$143,000


Earnings before tax (EBT):

= Additions to retained earnings + dividends


=($33,360+$30,000)0.66= \frac{(\$33,360 + \$30,000)}{0.66}


=$96,000=\$96,000


The sum of the additions in retained earnings and the amount of dividends have been divided by 0.66 to arrive at income before tax (IBT).


The annual Interest expense:

= EBIT – IBT


=$143,000$96,000= \$143,000 – \$96,000


=$47,000= \$47,000


Times interest earned ratio (TIE):

=$143,000$96,000= \frac{\$143,000}{\$96,000}


=1.49=1.49


C)

Current assets =3.3×$340,000=$1,122,000= 3.3 \times \$340,000 = \$1,122,000


Quick ratio = (Current assets - Inventory)÷\div Current liabilities


1.8=($1,122,000Inventory)$340,0001.8 = \frac{(\$1,122,000 - Inventory)}{\$340,000}


Inventory =$510,000= \$510,000


Inventory Turnover = CostofgoodssoldInventory\frac{Cost of goods sold }{Inventory}


Cost of goods sold = 4.0×$510,0004.0 × \$510,000


Cost of goods sold = $2,040,000\$2,040,000




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS