Question #216244

 Suppose that the monthly compounded annual interest rate is 2.5%. What is the [2] present value β of 1 pound received in 1 month from today (in other words, the discounting factor)? Give your answer to 6 decimal places


Expert's answer

In this case, we need to determine the monthly effective rate first. After that, we need to calculate the discounting factors that bring the future value of pound 1 in today's value. 

Calculating the monthly effective rate (r):

r=im=0.02512=0.0020833333 or 0.20833333%r=\frac{i}{m}\\=\frac{0.025}{12}\\=0.0020833333 \space or \space 0.20833333\%

Where:

The nominal annual interest rate (i) is 2.5% or 0.025,

The number of compounding per year (m) is 12.

Calculating the discounting factor using the present value:

Present value=FV(1+r)n=1(1+0.0020833333)1=0.997921Present \space value=\frac{FV}{(1+r)^n}\\=\frac{ 1}{(1+0.0020833333)^1}\\= 0.997921

Where:

The future value (FV) is 1,

The monthly rate (r) is 0.0020833333,

The number of monthly periods (n) is 1. 

Thus, the present value (discounting factor) is 0.997921.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS