solve problem 23 under the assumption that the solution is pumped out at a faster rate of 10 gal/min when is the tank empty
"\\dfrac{dA}{dt}=R_{in}-R_{out}"
"R_{in}=(2\\ \\dfrac{lbs}{gal})(5\\ \\dfrac{gal}{min})=10\\ \\dfrac{lbs}{min}"
"R_{out}=(\\dfrac{A}{500-5t}\\dfrac{lbs}{gal})(10\\ \\dfrac{gal}{min})=\\dfrac{2A}{100-t}\\ \\dfrac{lbs}{min}"
"\\dfrac{dA}{dt}+(\\dfrac{2}{100-t})A=10"
"\\mu(t)=e^{\\int{2 \\over 100-t}dt}=e^{-2\\ln(100-t)}=(100-t)^{-2}"
"(100-t)^{-2}\\dfrac{dA}{dt}+2(100-t)^{-3}A=10(100-t)^{-2}"
"\\dfrac{d}{dt}((100-t)^{-2}A)=10(100-t)^{-2}"
Integrate
"(100-t)^{-2}A=10(100-t)^{-1}+C"
"A=10(100-t)+C(100-t)^2"
"A(0)=0:0=10(100-0)+C(100-0)^2"
"=>C=-\\dfrac{1}{10}"
"A(t)=10(100-t)-\\dfrac{1}{10}(100-t)^2"
"T=\\dfrac{500\\ gal}{10\\ \\dfrac{gal}{min}-5\\ \\dfrac{gal}{min}}=100\\ min"
The tank will be empty after 100 min.
by Dennis G. Zill, page 91
Comments
Leave a comment