Question #336647

If I=V/R and V=250 volts and R=50ohms,find the change in I resulting from an increase of 2 volts in v and an increase of 0.5ohm in R. Using total differential method.

Expert's answer

The total differential for I is

dI=1RdV−VR2dRdI=\frac{1}{R}dV-\frac{V}{R^2}dR

Approximations: given small values for ΔV\Delta V and ΔR\Delta R :

ΔI=1RΔV−VR2ΔR=250−250⋅0.5502=−0.01\Delta I=\frac{1}{R}\Delta V-\frac{V}{R^2}\Delta R=\frac{2}{50}-\frac{250\cdot 0.5}{50^2}=-0.01

Answer: ΔI=−0.01\Delta I=-0.01 A.



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS