Answer to Question #58558 in Algebra for Shaanika

Question #58558
one litre of milk costs N$X in a supermarket. The cost of a six-pack of 100ml of fruit juice costs N$15 more than the cost of one litre of milk. Hillman pays N$ 95 for three one litre bottles of milk and two six packs of fruit juice. write the equation in terms of x, representing this formation
1
Expert's answer
2016-03-18T15:48:05-0400
The answer to the question is available in the PDF file https://www.assignmentexpert.com/https://www.assignmentexpert.com/homework-answers/mathematics-answer-58558.pdf

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog