one litre of milk costs N$X in a supermarket. The cost of a six-pack of 100ml of fruit juice costs N$15 more than the cost of one litre of milk. Hillman pays N$ 95 for three one litre bottles of milk and two six-packs of fruit juice.
1. write an equation in terms of x, representing this information
2.what is the cost of one litre of milk
The answer to the question is available in the PDF file https://www.assignmentexpert.com/https://www.assignmentexpert.com/homework-answers/mathematics-answer-58482.pdf
Comments
Leave a comment