Question #57562

Two cars start together in the same direction from the same place. The first car goes with uniform speed
of 50 km/hour. The second car goes at the speed of 40 km/hour in the first hour and increases the speed
by 4 km in each succeeding hour. After how many hours will the second car overtake the first car if both
cars go non stop

Expert's answer

Answer on Question #57562 – Math – Algebra

Question

Two cars start together in the same direction from the same place. The first car goes with uniform speed of 50 km/hour50~\mathrm{km/hour}.

The second car goes at the speed of 40 km/hour40~\mathrm{km/hour} in the first hour and increases the speed by 4 km4~\mathrm{km} in each succeeding hour. After how many hours will the second car overtake the first car if both cars go non stop?

Solution

We can write an equation to the second car:


S2(t)=v20⋅1+v20(t−1)+a(t−1)22S_2(t) = v_{20} \cdot 1 + v_{20}(t - 1) + \frac{a(t - 1)^2}{2}


where v20=40,a=4v_{20} = 40, a = 4.

Because the first car goes with uniform speed, then


S1(t)=v10t,S_1(t) = v_{10} t,


where v10=50v_{10} = 50.

When they met each other, the distance, which they passed, would be the same:


S1(t)=S2(t),S_1(t) = S_2(t),v10t=v20⋅1+v20(t−1)+a(t−1)22v_{10} t = v_{20} \cdot 1 + v_{20}(t - 1) + \frac{a(t - 1)^2}{2}at2+t(2v20−v10−2a)+a=0a t^2 + t(2 v_{20} - v_{10} - 2 a) + a = 0


Choose solution tt greater than 1, because before increasing the speed, the distance differs:


t=a+v10−v20+(v10−v20)(v10+2a−v20)a==14+10⋅184=7+352≈6.85 h\begin{array}{l} t = \frac{a + v_{10} - v_{20} + \sqrt{(v_{10} - v_{20})(v_{10} + 2 a - v_{20})}}{a} = \\ = \frac{14 + \sqrt{10} \cdot 18}{4} = \frac{7 + 3\sqrt{5}}{2} \approx 6.85~\mathrm{h} \end{array}


Answer: 7+352\frac{7 + 3\sqrt{5}}{2} hours.

www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS