A roadside vegetable stand sells pumpins for $5 each and squashes for $3 each. One day they sold 6 more squuash than pumpkins, and their sales totaled $98. Write and solve a system of equations to find how many pumpkins and squash they sold
The answer to the question is available in the PDF file https://www.assignmentexpert.com/https://www.assignmentexpert.com/homework-answers/mathematics-answer-57300.pdf
Comments
Leave a comment