Question #39490

can i know your answer,please?The cost of printing x copies of a pamphlet is $C, where C = Ax + B for certain constants
A and B. If it costs $5,000 to print 10,000 copies and $6,000 to print 15,000 copies, how much
it will cost to print 100,000 copies?

Expert's answer

Answer on question #39490, Math, Algebra

The cost of printing x copies of a pamphlet is $C, where C = Ax + B for certain constants A and B. If it costs $5,000 to print 10,000 copies and $6,000 to print 15,000 copies, how much it will cost to print 100,000 copies?

After this task we can build next system of equations:


{A∗10000+B=5000(1){A∗15000+B=6000(2)\begin{array}{l} \left\{A * 10000 + B = 5000 \quad (1) \right. \\ \left\{A * 15000 + B = 6000 \quad (2) \right. \\ \end{array}


We will subtract (1) from (2) (2)-(1) and we will get:


A∗5000=1000⇒A=15A * 5000 = 1000 \quad \Rightarrow \quad A = \frac{1}{5}


So,


15∗10000+B=5000⇒B=3000\frac{1}{5} * 10000 + B = 5000 \quad \Rightarrow \quad B = 3000


Now we know A and B, and can calculate how much it cost to print 100000 copies:


A∗100000+B=15∗100000+3000=23000A * 100000 + B = \frac{1}{5} * 100000 + 3000 = 23000


**Solution:** It will cost $23000.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS