Question #173135

A vehicle travels 4000 meters in 200 seconds toward the evening sun. What is its speed?



Expert's answer

Distance covered = 4000m

Time taken = 200s


Speed=DistanceTimeSpeed = \frac{Distance}{Time}


Speed=4000200=20ms−1Speed = \frac{4000}{200} = 20ms^{-1}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS