2. Let's find out how much one drum will weigh. To do this, divide 90 kg by 6. We get that the weight of one drum is 15 kg. Next, the result is multiplied by 13.5. We get that 13.5 drums will weigh 202.5 kg.
3. In order to find out which tub is more profitable than 250 g or 100 g, we will find out how much two tubs of 250 g and 5 tubs of 100 g will cost, i.e. we will compare the value of 500 g of tubs. We will determine the price of two tubs of 250 g. To do this, we multiply R8.75 by 2. We get that two tubs of 250 g will cost R17.5. Then we find the price of 5 tubs of 100 g. To do this, multiply R4.00 by 5. we get that 5 tubs of 100 g will cost R20. We compare the results and find that it is more profitable to buy frozen yogurt in a tub of 250 g at the price of R8.75.
Comments
Leave a comment