Amount that would be made from sale of 30 bars in one week selling each bar at P30 would be, (number of bars x cost of each bar)
"(30x30) = 30^2"
In 4 weeks would be,
"(30x30)4 = 30^2 x 4=3600"
Cost of the 6 bars eaten by mice will be,
"(30x6)=180"
Therefore amount made from the sale in 4 weeks will be,
"(3600-180)= 3420"
Therefore the sale will amount = P3420
Comments
Leave a comment