Question #121314

Mr. Azu invested an amount at rate of 12% per annum and invested another amount, GH¢

580.00 more than the first at 14%. If Mr. Azu had total accumulated amount of

GH¢2,358.60, how much was his total investment?

Expert's answer

Let total amount invested be x at rate 12%.

so amount invested at rate 14% will be x+580.00


total account collected at end of year is 2358.6

2358.6 GHc


So

x(1.12)+(x+580.0)(1.14)=2358.6x(1.12) + (x+580.0)(1.14) = 2358.6

solving this,

we get 

1.12x+1.14x+580∗1.14=2358.61.12x+1.14x +580*1.14 = 2358.6

2.26x+661.2=2358.62.26x + 661.2=2358.6

2.26x=2358.6−661.22.26x = 2358.6 - 661.2

2.26x=1697.42.26x = 1697.4


x=751.06x=751.06  GHc


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS