Question #105761

A freight train passes through a 750-m long tunnel at 50km/h. The back of the train exits the tunnel 1.5 min after the front of the train enters it. What is the length of the train, in meters?

Expert's answer

Let length of train=x metres

Time taken=1.5 min to cover distance=(x+750) metres

Speed of train=50km/hr

=(5000/6) m/min

Therefore (5000/6)=(x+750)/1.5

x=1250-750

=500 metres

Length of train is 500 metres






LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS