Answer on Question #57998 -Management - Other
Harris Corp. manufactures a single product. Costs for the year 2001 for output levels of 1000 and 2000 units are as follows:
Units Produced 1000 2000
Direct labor $30,000 $30,000
Direct materials $20,000 $40,000
Overhead:
Variable portion $12,000 $24,000
Fixed portion $36,000 $36,000
Selling & Administrative costs:
Variable portion $5,000 $10,000
Fixed portion $22,000 $22,000
At each level of output, compute the following:
A. Total manufacturing costs
B. Manufacturing costs per unit
C. If sale price is $92, determine the break-even-point in quantity and dollar values
D. Determine the contribution margin in dollar and percentage? Please show all the answers
Solution
A.
TC1000=30,000+20,000+12,000+36,000+5,000+22,000=$125,000TC2000=30,000+40,000+24,000+36,000+10,000+22,000=$162,000
B.
ATC1000=1000$125,000=$125ATC2000=2000$162,000=$81
C.
To determine the break-even-point we use the formula:
Q=P−AVCFC
www.AssignmentExpert.com
Q1000=92−100030,000+20,000+12,000+5,00036,000+22,000=92−6758,000=2320 units or 2320×$92=$213,440Q2000=92−(30,000+40,000+24,000+10,000)/200036,000+22,000=92−5258,000=1450 units or 1450×$92=$133,400
D. The contribution margin is calculated as:
MR=TR−VCMR1000=TR−VC=92,000−67,000=$25,000 or 92,000$25,000×100%=27.17%MR2000=TR−VC=184,000−104,000=$80,000 or 184,000$80,000×100%=43.48%
Answer
a. \$125,000; \$162,000
b. \$125; \$81
c. 2320 units or \$213,440; 1450 units or \$133,400
d. \$25,000 or 27.17%; \$80,000 or 43.48%
www.AssignmentExpert.com