Answer to Question #170707 in Management for harsh

Question #170707

1.     Following information is gathered for a project.

Activity            Preceding activity      Duration (weeks)

 

A                                    - 1

 

B                                     A 3

 

C                                     A 4

 

D                                     A 3

 

E                                     D 2

 

F                                    B,C,E 4

 

G                                     D 9

 

H                                     D 5

 

I H 2


J F,G,I 2


 

a) Draw network diagram. b) Determine critical path and its duration.

 

 

2.    We have seven jobs, each of which has to go through two machines A&B in the order AB. The processing time for the jobs on the two machines (in hrs) are given as,


Job 1 2 3 4 5 6 7

Machine A 3 12 15 6 10 11 9


Machine B 8 10 10 6 12 1 3

 

Determine the sequence of these jobs to minimized total elapsed time. T.


3.     In a sample of 1000 scores, the mean of a certain test is 14 and the standard deviation is 2.5. Assuming the distribution to be normal, find.

a) How many students have scored between 12 and 15?

b) How many scored above 18?

(Given Z at 0.8 = 0.2881 Z at 0.4 = 0.1554 Z at 1.6 = 0.4452)

 

 

4.     A card is drawn from a pack of cards. What is the chance of drawing a red queen given that the card drawn was a face card?

 

5.     A businessman has three alternative actions that he can take. Each of the action can be followed by any of the four possible events. The conditional payoff for each action- event combination are as under.


Nature

N1 N2 N3 N4

S1 4 0 -5 3

Action S2 -2 6 9 1


S3 7 3 2 4




Find the optimal strategy using:

a) Maximin criteria

b) Laplace criteria and

c) Hurwicz criteria (α = 0.6)

 

 

6.     In a service department manned by one server, on an average one customer arrives every 10 minutes. It has been found that each customer requires 6 minutes to be served find out.

a) Probability that the server is idle.

b) Average queue length.

c) Average time spent by each. Customer in the system.

d) Probability that there would be 2 customers in the queue.



1
Expert's answer
2021-03-11T08:26:23-0500

1 a)


2.a)


3a)



4.a)

Probability = no of desirable outcomes / total number of outcomes

Total outcome = 52 ( 52 different cards in a deck )

desirable outcomes = Red cards + face cards - ( red and face cards )

Red Cards = 26

face cards = 3*4 = 12 ( I:e Jack , Queen , King in all 4 suits )

Red and Face = 6 ( Jack, Queen , King in Red )

Prob = (26 + 12 - 6 )/(52)






Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment