Question #182587

Suppose you did not submit assignment 03 and that your marks for assignment 01 and 02 were 70% and 58% respectively. Also suppose that your exam mark is 44% .which one of the following is true?


Expert's answer

Your year mark will be 58%. Find the average of 70%, 58%, and 44%:


a=70+58+443=57.33%.a=\frac{70+58+44}{3}=57.33\%.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS