Question #247407

In northern Alberta, the insolation at the top of the atmosphere at the fall equinox is 200W/m2. How much of this energy reaches the ground (in W/m2) if 24% is absorbed by the atmosphere and 36% is reflected by the atmosphere? Answer with value only, to one decimal place.


Expert's answer

Of 200 W/m2, 24%+36%=60% are lost, therefore, only 40% reach the surface:


I=2000.4=80 W/m2.I=200·0.4=80\text{ W/m}^2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS