Answer on Question #74533-Engineering-Mechanical Engineering
A lift cage of mass 826 kg accelerates uniformly upwards from rest to a velocity of 7 ms⁻¹ whilst travelling a distance of 36 m. The frictional resistance to motion is 244 N. Making use of the principle of conservation of energy, determine:
i) The work done
ii) The tension in the lifting cable
iii) The average power developed
Solution
i)
W=(mg+Ffr)h+2mv2=(826(9.8)+244)36+282672=320000J
ii)
T=(mg+Ffr)+maa=2hv2T=(mg+Ffr)+m2hv2=(826(9.8)+244)+2(36)82672=8900N
iii)
P=T2v=((826(9.8)+244)+2(36)82672)27=31000W.
Answer provided by https://www.AssignmentExpert.com