Question #320836

5. An 18mm diameter rivet is used to fasten two 22mm thick plate. If the

shearing stress is 60 MPA. What tensile force applied each plate to shear the

bolt?


( Ans F=15.27KN )


Expert's answer

P=τArivetτ=60MPAArivet=π1824=81πmm2P=4860πN=15.27kNTensile force applied to shear the bolt is 15.27kNP=\tau{A_{rivet}}\\ \tau=60MPA\\ A_{rivet}=\frac{\pi18^2}{4}=81\pi{mm^2}\\ P=4860\pi{N}=15.27kN\\ \text{Tensile force applied to shear the bolt is 15.27kN}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS