Question #238618

Nichrome ribbon resistor elements each has a resistance of 1 ohm. The element is made from sheet of nichrome alloy, 0.025 cm thick. If the width of the ribbon is 0.3 cm, what length is required per element? Assume specific resistance of nichrme alloy to be 109

Expert's answer

R=ρlA1=106l0.0030.00025l=0.75 mR=\rho \frac{l}{A}\\1=10^{-6} \frac{l}{0.003\cdot0.00025}\\l=0.75\ m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS