Question #202745

The metal bar is AB =10mm, DA=18mm, BC =220cm and the resistivity of the metal is 0,012 micro ohms. what is its tip to tip resistance


Expert's answer

Resistance of a conductor of uniform section SS is R=ρlSR =\frac{\rho l}{S}, where ρ\rho is electrical resistivity, ll is length.

The area of the cross section of the bar is S=10⋅10−3m⋅18⋅10−3m=1.8⋅10−4m2S = 10 \cdot 10^{-3} m \cdot 18 \cdot 10^{-3} m = 1.8 \cdot 10^{-4} m^2, and the length is l=2.2ml = 2.2 m. Hence, the resistance is:

R=0.012⋅10−6Ω⋅m 2.2m⋅1.8⋅10−4m2≈1.5⋅10−4ΩR = \frac{0.012 \cdot 10^{-6} \Omega \cdot m \ 2.2 m\cdot }{1.8 \cdot 10^{-4} m^2} \approx 1.5 \cdot 10^{-4} \Omega.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS